TWORZENIE PIENIĘDZY

Banki mogą stworzyć tyle pieniędzy, ile jesteśmy w stanie pożyczyć!

Wszyscy podświadomie wiedzą, że banki nie pożyczają pieniędzy. Gdy wybierasz z konta oszczędności, bank nie powie Ci, że nie możesz tego zrobić, bo pożyczył te pieniądze komuś innemu.
~ Mark Mansfield, ekonomista i pisarz

Pomimo bezustannie pokazywanych zdjęć mennicy, pieniądze stworzone stworzone przez rząd stanowią zazwyczaj mniej niż 5% wszystkich pieniędzy w obrocie. Ponad 95% dziś istniejących pieniędzy, zostało stworzonych poprzez podpisanie w banku zobowiązania spłaty zadłużenia. Co więcej, każdego dnia olbrzymie ilości bankowych pieniędzy dłużnych jest tworzonych i niszczonych, gdy tylko zaciągany jest nowy kredyt, a stary spłacony.

Obawiam się, że przeciętny obywatel nie byłby zadowolony, dowiadując się, że bank może i tworzy pieniądze… a ci, którzy kontrolują kredyt państwa – kierują polityką rządów i trzymają mocno w garści los ludzi.
~ Reginald McKenna, były prezes Midlands Bank of England

Banki mogą praktykować ten system monetarny tylko i wyłącznie przy aktywnej współpracy rządu. Po pierwsze, rząd wydaje prawa tworzące prawny środek płatniczy, by zmusić nas do używania narodowego „pieniądza fiducjarnego”. Po drugie, rząd pozwala by prywatny kredyt bankowy, był wypłacany pod postacią waluty państwowej. Po trzecie, rządowe sądy egzekwują długi. I w końcu rządy wydają regulacje by chronić funkcjonalność systemu monetarnego i jego wiarygodność nie robiąc nic zarazem, by informować opinię publiczną skąd naprawdę biorą się pieniądze.

Tworzenie pieniędzy - część 2 >>

    Więcej