NIE MA DŁUGU - NIE MA PIENIĘDZY

Czyż nie jest to zdumiewające, że pomimo otaczającego nas niesamowitego bogactwa zasobów, innowacji i większej wydajności, prawie każdy, od rządów, przez firmy, po jednostki, zadłużony jest u bankierów. Gdyby tylko ludzie zatrzymali się i pomyśleli – Jak to możliwe?

Jak to możliwe, że ludzie wytwarzający prawdziwe bogactwa świata, są zadłużeni u tych, którzy jedynie pożyczają pieniądze, które tylko reprezentują bogactwo?

Nawet bardziej zdumiewające jest to, że gdy uświadomimy sobie, że pieniądze są rzeczywiście DŁUGIEM, rozumiemy wtedy, że gdyby nie było długów – nie byłoby pieniędzy.

Oto właśnie nasz system monetarny. Jeśli nie byłoby długu w tym systemie – nie byłoby pieniędzy.
~ Marriner S. Eccles, przewodniczący i naczelnik Rady Rezerwy Federalnej.

Jeśli jest to dla ciebie nowość – nie jesteś sam. Większość ludzi wyobraża sobie, że gdyby wszystkie długi zostały spłacone, poprawił by się stan ekonomii. Jest to niewątpliwie prawdą na szczeblu indywidualnym. Tak jak my mamy więcej pieniędzy, gdy spłacimy swoje kredyty – wydaje się nam, że jeśli wszyscy pozbędą się długów, to generalnie będzie więcej pieniędzy. Ale prawda jest dokładnie odwrotna. Nie byłoby żadnych pieniędzy. Jesteśmy całkowicie zależni od ciągle odnawianych kredytów bankowych, aby pieniądze mogły istnieć. Brak kredytów to brak pieniędzy – co dokładnie stało się podczas Wielkiej Depresji – ilość pieniędzy drastycznie zmalała, bo wyschły źródła kredytów.

To szokująca myśl. Jesteśmy całkowicie zależni od komercyjnych banków. Ktoś musi pożyczyć każdego dolara będącego w obiegu – jako gotówkę, lub kredyt. Jeśli banki stworzą wystarczająco dużo sztucznych pieniędzy, cieszymy się bogactwem, jeśli nie – umieramy z głodu. Absolutnie nie mamy trwałego systemu pieniężnego. Kiedy ktoś pojmuje cały obraz, tragizm absurdu naszej beznadziejnej sytuacji jest niewiarygodny, ale jest faktem.
~ Robert H. Hemphill, kierownik działu kredytów Banku Rezerw Federalnych w Atlancie, Georgii

Wieczny dług >>

    Więcej