FIZJOLOGIA PIENIĄDZA

Ponieważ pieniędzy jest coraz więcej, pieniądz staje się bardziej bezwartościowy (inflacja), o ile całkowita produkcja i handel w rzeczywistym świecie nie zwiększa się o tyle samo by w to wchłonąć. Dodaj do tego uzmysłowienie sobie, że gdy ekonomia zwiększa się o 3% na rok brzmi to jednak jak coś stałego. Jednak tak nie jest. 3% tego roku reprezentuje więcej towarów i usług niż 3% zeszłego roku, ponieważ jest to 3% z tegorocznej (powiększonej) sumy. Zamiast więc prostej linii, którą człowiek wyobraża sobie w tym miejscu, otrzymujemy krzywą wykładnicza, coraz bardziej i bardziej stromą.

Największą ułomnością ludzkiej rasy jest jej niemożliwość zrozumienia funkcji wykładniczej.
~ Albert A. Bartlett, fizyk

Problemem jest oczywiście to, że nieustanny wzrost rzeczywistej ekonomii wymaga nieustannej eskalacji zużycia rzeczywistych zasobów oraz energii. Coraz więcej różnych rzeczy musi być przetwarzanych z naturalnych surowców na śmieci każdego roku… w nieskończoność – wszystko po to by uchronić system przed zawaleniem się.

Każdy kto wierzy, że świat może rozwijać się w sposób wykładniczy w nieskończoność jest albo szaleńcem, albo ekonomistą.
~ Kenneth Boulding

Co można zrobić z tą straszną sytuacją? Po pierwsze potrzebna jest zupełnie inna koncepcja pieniądza. Być może nadszedł czas by więcej ludzi zadało sobie i swoim rządom cztery proste pytania. Na całym świecie rządy pożyczają pieniądze od prywatnych banków. Dług rządu jest poważnym składnikiem całkowitego długu, a jego obsługa zabiera spory kawałek naszych podatków. Już wiemy, że banki zwyczajnie tworzą pieniądze, które pożyczają, a rządy im na to pozwalają. Tak więc pierwsze pytanie brzmi:

1: Dlaczego rząd wybiera pożyczanie pieniędzy od banków na procent skoro w ten sam sposób sam może stworzyć bez odsetkowo wszystkie pieniądze, których potrzebuje?

2: Po co w ogóle tworzyć pieniądze w postaci długu? Dlaczego nie stworzyć pieniądza, który pozostaje w obiegu na zawsze i nie musi być wiecznie pożyczany na nowo z odsetkami, aby móc istnieć?

3: Jaki system, który może funkcjonować tylko poprzez nieustannie napędzany wzrost, może być użyty do budowy stabilnej ekonomii? Czy nie jest logicznym, że nieustannie napędzany wzrost i stabilna ekonomia, wykluczają się wzajemnie?

4: Co takiego jest w naszym systemie, że jest całkowicie podległy nieustannemu wzrostowi? Co musi się zmienić, by umożliwić budowę stabilnej ekonomii.

Lichwa >>

    Więcej