TWORZENIA PIENIĘDZY CIĄG DALSZY

Prosta prawda jest taka, że gdy podpisujemy umowę pożyczki lub hipoteki, nasz zastawiony jako poręczenie majątek, który przepada, jeśli jej nie spłacamy jest jedyną rzeczą posiadającą rzeczywistą wartość, podczas tej transakcji. Dla każdego kto wierzy, że wypełnimy nasze zobowiązanie spłaty, ten kredyt lub hipoteka, jest teraz ruchomym, wymienialnym i możliwym do sprzedania kawałkiem papieru. Zobowiązaniem zwrotu pożyczki. Reprezentuje wartość, dlatego jest formą pieniędzy. Te pieniądze pożyczkobiorca wymienia w banku na tzw. kredyt. W prawdziwym świecie pożyczka oznacza, że osoba pożyczająca posiada coś, co może pożyczyć. Jeśli potrzebujesz młotka, pożyczenie Ci mojej obietnicy dostarczenia młotka, którego nie posiadam, nie będzie Ci pomocne. Ale w sztucznym świecie pieniędzy, obietnica banku pożyczenia Ci pieniędzy, których ten nie posiada jest dozwolona i traktujemy ją jako pieniądze.

W ten sposób nasze środki w obiegu zdane są na łaskę kredytów banków, które pożyczają nie pieniądze, ale obietnicę dostarczenia pieniędzy, których jeszcze nie posiadają.
~ Irving Fisher, ekonomista i pisarz

Gdy kredytobiorca podpisze już rękojmię długu, bank powiększa saldo poprzez stworzenie (za pomocą kilku kliknięć w komputerze), odpowiedniej wysokości pożyczki dla kredytobiorcy. Z punktu widzenia klienta, dostaje on „pożyczone pieniądze” na swoje konto, ponieważ rząd pozwala by ten bankowy dług, zmienił się w rządowe środki płatnicze. Wszyscy muszą zaakceptować go jako pieniądze. I znów, zasada jest bardzo prosta. Bez dokumentu, który podpisał pożyczkobiorca, bankier nie miałby czego pożyczyć.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wszyscy: rządy, korporacje, niewielkie firmy i rodzinny mogą być zadłużone w tym samym czasie i to na takie astronomiczne sumy?

Czy nie dziwiło Cię, skąd jest aż tyle pieniędzy do pożyczenia?

Teraz już wiesz. NIE MA. Banki nie pożyczają pieniędzy. Zwyczajnie stwarzają je z długów. A ponieważ dług jest potencjalnie nieskończony, nieskończone są zasoby pieniędzy.

I jak się okazuje – odwrotna sytuacja także jest prawdziwa.

Nie ma długu = nie ma pieniędzy >>

    Więcej